środa, 27 lutego 2019

0349. Kalambur *

Witam 

Na początku  proponuję, by każdy z Was sprawdził tu swoją matematyczna intuicję. Wiem, wiem, część nie lubi matematyki. Wiecie dlaczego? Bo najprawdopodobniej mieliście słabych nauczycieli z tego przedmiotu. 

Więc tak.  Mamy pewne dwa odcinki czasowe, pierwszy to 6 tygodni a drugi to 10! (silnia) sekund czyli 1x2x3x4x5x6x7x8x9x10 = 3 628 800 sekund.

Teraz pytanie: Co Wam podpowiada intuicja, który czas jest dłuższy? 6 tygodni czy 3628 800 sekund? 

Potem sprawdźcie sami na kalkulatorze. 

Kalambur *

Migocze pakunek
To mistrzyni strunek 

Rozwiązali: janusmakroniusz, Petunia, Antykwa, Kai Book, Vilemo, Bingola, Gra, Aszka_, Ewa, Liya, joko, humoreska

Na koniec pytanie z geografii. Jaki stan w USA jest wysunięty najbardziej na wschód? Jeśli nie macie wyobrażenia rozmieszczenia stanów USA, można oczywiście skorzystać z mapy.

Odpowiedź proszę wpisać w komentarzu.
 

15 komentarzy:

  1. Main najbardziej wysuniety stan USA na wschodzie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bez kalkulatora ale w głowie uproszczone obliczenia zrobiłem. Wyszło mi że 6 tygodni to więcej sekund.
    Na mapę nie patrzyłem, wydaje mi się że to może będzie Maine. Ale zastanawiam się po której stronie granicy czasu leżą Hawaje.
    Z kolei kalambur o takim rozwiązaniu zamieściłem na forum parę latek temu. Ale treść była inna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Maine to nie jest, Hawaje także nie. Akurat granica czasu nie ma tu za dużo wspólnego.

      Usuń
  3. Machnąłem się, ale w dalszym ciągu z głowy: te sekundy to jednak kilka tygodni, może akurat 6.

    OdpowiedzUsuń
  4. Odpowiedzi
    1. Tak, Alaska jest prawidłową odpowiedzią. Brawo!

      Usuń
  5. A co do tego odcinka czasu to intuicja mi mówi ze to dokładnie tyle samo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze Ci intuicja podpowiada Vil. Ty musiałaś zapewne mieć dobrego nauczyciela z matmy :-)

      Usuń
  6. Chętnie bym przeczytał uzasadnienie dla tego wschodu. Bo ja Alaskę widzę akurat u zachodniego wybrzeża.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najbardziej wysuniętym punktem USA na wschód jest punkt będący najbliżej południka 180 st. od strony wschodniej. Takim punktem, co każdy może sprawdzić jest miejsce na wyspach - Aleutach należących do Alaski. Aleuty są podzielone południkiem 180 st, na dwie części. Tym sposobem Alaska zawiera punkty najbardziej oddalone na wschód i zachód USA. (Także na północ) W polskiej Wikipedii, która podaje, że to punkt w stanie Maine jest błąd. Takich błędów nie ma w angielskojęzycznej wersji. Jest tam informacja: Pochnoi Point, Semisopochnoi Island, Alaska 51°57′42″N 179°46′23″E – easternmost point in all U.S. territory by longitude czyli Pochnoi Point na wyspie Semisopochnoi, Alaska - najbardziej na wschód wysunięty punkt na całym terytorium USA według długości geograficznej.
      Znalazłem także polskie źródła, prawidłowo podające tą informację. Jednym z nich jest strona http://amedar.pl/usa/alaska/

      Usuń
  7. Nie rozumiem tej definicji, nazwę ją ogólnogeograficzną.
    Jeżeli popatrzę na mapę USA to wschód zawsze będę miał po prawej stronie.
    Gdyby zapytać w którym kierunku licząc od południka 0 najbliżej do USA, i gdyby jeszcze przyjąć że USA to któraś z wysp Aleuckich a nie lądowy teren stanu, to odpowiedź że w kierunku wschodnim będzie słuszna.
    Proste pytanie - trudna odpowiedź - skomplikowane uzasadnienie. ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wytłumaczyłem ten problem w komentarzu powyżej. Jeśli jest przez kogoś niezrozumiały, to już nic na to nie poradzę. Po prostu nie wiem, jaką kto ma wiedzę z geografii na temat długości i szerokości geograficznej.
      Za to, jaki punkt na ziemi (uwzględniając dany obszar, w tym wypadku USA) jest oddalony najdalej na wschód, północ, południe czy zachód są odpowiedzialne jego współrzędne. Ja te współrzędne podałem i uzasadniłem dlaczego są najdalej oddalone na wschód. Nie widzę tu nic ani skomplikowanego ani niezrozumiałego.

      Usuń
    2. Na temat Twoich definicji nie mam zamiaru dyskutować. Powiem tylko, że każdy zwykły użytkownik patrząc na jakąkolwiek mapę prawidłowo zorientowaną (pn u góry) powie że tereny z prawej strony leżą na wschodzie a te z lewej strony - na zachodzie. Oczywiście będzie się to odnosiło do tego terenu na mapie.

      Usuń
    3. Ależ drogi Antykwo, pozwól że się wtrącę jakem geograf i kartograf. Benasek ma rację. O tym czy punkt na kuli ziemskiej leży bardziej na wschód, zachód czy w każda inną stronę nie decyduje pojęcie "prawo-lewo" lecz matematycznie określone współrzędne geograficzne. I tu nie mamy juz żadnej wątpliwości bo z matematyką sie nie dyskutuje (wyjątek - płaskoziemcy:). A jeśli nawet przyjmiemy Twój punkt widzenia, to przecież patrząc w kierunku wschodnim od USA - mamy Atlantyk, za nim kontynent euroazjatycki (cały czas na wschód), Ocena Spokojny i na nim wspomniane wyspy, będące częścią Alaski. Wciąż na wschód i przed linią zmiany daty, będąca umowna granicą, pomiędzy półkulą wschodnią i zachodnią. A jeśli coś leży na półkuli wschodniej, to przyznasz, że z całą pewnością jest bardziej na wschód, niż to co leży na półkuli zachodniej. CBDO.
      Bingola

      Usuń